AQUACEL FOAM 12,5X12,5 CM ADH 10 kpl

Tuotekoodi333276

Pakkauskoko
10 kpl
Markkinoija
Convatec Oy

check Saatavilla

Muuta tuotemäärää

AQUACEL® Foam -sidos on steriili Hydrofiber™-vaahtosidos, joka koostuu: 

  • vedenpitävästä, hengittävästä ulommasta polyuretaanikalvosta, joka estää bakteereja ja viruksia
  • pehmeästä, monikerroksisesta imukykyisestä keskellä olevasta haavatyynystä, joka sisältää polyuretaanivaahtomuovikerroksen ja Hydrofiber™-haavakontaktikerroksen (natriumkarboksimetyyliselluloosa). Haavatyyny imee ja varastoi kosteuden, haavaeritteen ja bakteerit.
  • AQUACEL® Foam -sidoksessa on silikonikiinnitteinen kontaktireuna, jolla sidos kiinnitetään iholle.

AQUACEL® Foam on suunniteltu suojaamaan herkkää ihoa kosteudelta, hankaukselta ja kitkavauriolta.

AQUACEL® Foam muodostaa haavalle kostean paranemisympäristön, auttaa autolyyttisessä puhdistumisessa ja poistaa tyhjää tilaa haavan ja sidoksen kosketuskohdassa. AQUACEL® Foam on suunniteltu hallitsemaan liiallisia eritemääriä, jotka voivat vaurioittaa haava-aluetta ja ympäröivää ihoa. Sidosta voi käyttää enintään 7 vuorokauden ajan, jos haavaeritteen määrä ei ylitä haavatyynyn imukykyä.

AQUACEL® Foam -sidos on tarkoitettu seuraavien haavojen hoitoon:

  • säärihaavat
  • painehaavat
  • diabeettiset jalkahaavat
  • leikkaushaavat
  • toisen asteen palovammat
  • traumaattiset haavat.
Käyttötarkoitus plus minus
AQUACEL® Foam -sidoksia voidaan käyttää erittävien ja erittämättömien haavojen hoitoon ja ehjän ihon suojaamiseen, kun asiasta on ensin keskusteltu terveydenhuollon ammattilaisen kanssa. Sidosta voidaan käyttää myös kattavassa hoitomenetelmässä ehjän ihon suojaamiseksi rikkoontumiselta ja ensisijaisena tai toissijaisena sidoksena.
Säilytys plus minus
Huoneenlämpö (+15C - +25C)